Odredbom čl. 201. st. 1. Zakona o obligacionim odnosima propisano je da u slučaju smrti
nekog lica sud može dosuditi članovima njegove uže porodice (bračni drug, djeca i roditelji) pravičnu novčanu naknadu za njihove duševne bolove. Dakle radi se o posebnom vidu nematerijalne štete predvidjene za bliske srodnike urmlog koja im pripada kao satisfakcija za njihove duševne bolove koje su imali u momentu smrti njihovog srodnika i koje će imati i ubuduće. Ovaj vid nematerijalne štet uopšte se ne može reparirati i ona ostaje, ali se njeni učinci mogu smanjiti novčanom naknadom kao satisfakcijom, a koja se odredjuje prema prilikama u vrijeme presuđenja.
Odredbom čl. 201. st. 2. istog zakona propisano je da se naknada nematerijalne štete može dosuditi braći i sestrama, ako je izmedju njih i umrlog postojala trajnija zajednica života. Trajnija zajednica života u pravilu znači zajednički život, odnosno stalni kontakt izmedju osoba koje u toj zajednici žive.
Također prema odredbi čl. 193. Zakona o obligacionim odnosima, tko uzrokuje nečiju smrt dužan je naknaditi uobičajene troškove sahrane kao i troškove podizanja nadgrobnog spomenika.
Predmet spora u ovoj parnici je zahtjev za naknadu štete nastale tjelesnom
povredom koju je tužilac pretrpio prilikom vatrometa organizovanog na nogometnoj
utakmici koju je organizovao tuženi, te bacanja raznih predmeta. Ukoliko je šteta
prouzrokovana iz bačene pivske flaše, koju su iz gledališta bacili posjetioci, tada tuženi za ovu štetu odgovara kao organizator priredbe u skladu sa članom 181. Zakona o obligacionim odnosima.
Pogledaj višeORIJENTACIONI KRITERIJI i iznosi za utvrđivanje visine pravične novčane naknade nematerijalne štete
Ovi orijetnacioni kriteriji trebaju omogućiti ujednačenu primjenu člana 200. stav 1. Zakona o obligacionim odnosima (“Sl. list SFRJ“ broj: 29/78, 39/85 i 57/89, „Sl. list RBiH“ broj: 2/92 i 13/93, „Sl. novine FBiH“ broj: 29/03 i 42/11 – u daljnjem tekstu: ZOO).
Pogledaj više