REDOVNI OTKAZ
Poslodavac može otkazati radniku ugovor o radu, uz propisani otkazni rok, ako:
- je takav otkaz opravdan iz ekonomskih, tehničkih ili organizacijskih razloga, ili
- radnik nije u mogućnosti izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa.
Dodatni uslovi koji moraju biti ispunjeni: ako se ne može utemeljeno očekivati od poslodavca da uposli radnika na druge poslove ili da ga prekvalificira i dokvalificira za rad na drugim poslovima.
Otkazni rok kada poslodavac daje otkaz ne može biti kraći od 14 dana, ni duži od 3 mjeseca.
VANREDNI OTKAZ
Poslodavac može otkazati ugovor o radu radniku, bez obaveze poštivanja otkaznog roka (vanredni otkaz ), u slučaju da je radnik odgovoran za teži prijestup ili za težu povredu radnih obaveza iz ugovora o radu, a koji su takve prirode da ne bi bilo osnovano očekivati od poslodavca da nastavi radni odnos.
U slučaju lakših prijestupa ili lakših povreda radnih obaveza iz ugovora o radu, ugovor o radu se ne može otkazati bez prethodnog pisanog upozorenja radniku.
Ugovor o radu u ovim slučajevima može se otkazati u roku od 60 dana od dana saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz, ali najduže u roku od jedne godine od dana učinjene povrede.
U praksi se može desiti da neki radnik sazna za činjenicu zbog koje se daje otkaz pa javi nadređenom. – U tom slučaju Ugovor o radu može se otkazati u roku od 60 dana od dana saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz. Navedeno može ići u prilog radniku u slučaju sudskog postupka, jer poslodavci o ovome ne vode računa.
Ako poslodavac otkazuje ugovor o radu zbog ponašanja ili rada radnika, obavezan je omogućiti radniku da se izjasni o elementima odgovornosti koja mu se stavlja na teret.
Iz prakse – Ukoliko poslodavac ne omogući radniku da se izjasni o elementima odgovornosti koja mu se stavlja na teret takav otkaz je nezakonit.